گزارش نشست سیاست اوراسیایی چین و پیامدهای منطقه‌ای آن برای ایران با تمرکز بر آسیای مرکزی و قفقاز

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۱ اخبار و رویدادها آرشیو قدیم سایت چین
تعداد بازدید:۳۰۹
گزارش نشست سیاست اوراسیایی چین و پیامدهای منطقه‌ای آن برای ایران با تمرکز بر آسیای مرکزی و قفقاز

سخنرانان:

دکتر حامد وفایی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و مدیر مرکز پژوهشی آسیا دانشگاه تهران
دکتر محمدحسین دهقانیان، دکترای مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران و پژوهشگر مهمان در بنیاد مطالعات قفقاز

زمان برگزاری: دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰، ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰

 

گزارش کوتاه نشست علمی-کارشناسی
 
«سیاست اوراسیایی چین و پیامدهای منطقه‌ای آن برای ج. ا. ایران با تمرکز بر آسیای مرکزی و قفقاز»
 
نشست علمی-کارشناسی «سیاست اوراسیایی چین و پیامدهای منطقه‌ای آن برای ج. ا. ایران با تمرکز بر آسیای مرکزی و قفقاز» از سوی مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی دانشگاه تهران با همکاری بنیاد مطالعات قفقاز، انجمن ایرانی مطالعات منطقه‌ای (کارگروه اوراسیای مرکزی)، مجمع مجالس آسیایی، برنامه آسیا پاسیفیک، مرکز پژوهشی آسیا و انجمن ایرانی همکاری با یونسکو، در روز ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ به صورت وبینار برگزار شد.

در این نشست دکتر حامد وفایی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و مدیر مرکز پژوهشی آسیا دانشگاه تهران و دکتر محمدحسین دهقانیان دکتری مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران و پژوهشگر مهمان در بنیاد مطالعات قفقاز، به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند. مدیر این نشست دکتر الهه کولایی رئیس مرکز بودند. در این نشست که نود و هفتمین نشست علمی-کارشناسی مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی بود، دکتر کولایی به اشاره به اهمیت شناخت قدرت‌های بزرگ و سیاست‌های آنها در مناطق پیرامونی ایران به ویژه اوراسیای مرکزی از دکتر حامد وفایی دعوت کردند به طرح دیدگاه خود بپردازند.

دکتر وفایی در آغاز به تعریف اوراسیا، اهمیت و ابعاد اصول سیاست خارجی چین پرداختند و گفتند: دستیابی به ثبات در روابط خارجی، تقویت همکاری با همسایگان و حرکت به سوی جهان چند قطبی از دستورکارهای دیپلماسی چین است. چین در سیاست خارجی خود چند اصل را در دهه‌های گذشته مورد توجه قرار داده است: وارد نشدن به مناقشه‌ها، اهمیت ثبات و آرامش در جایگاه چین در نظام بین‌الملل، پیگیری دیپلماسی بدون دشمن، وارد نشدن به پیمان‌های نظامی و پیگیری تعامل به جای تقابل. ایشان در ادامه به ابعاد طرح «یک کمربند، یک راه» چین پرداختند و با برشمردن فرصت‌ها و چالش‌های حضور چین برای ایران، پیشنهادهایی پیرامون متوازن‌سازی تعامل ایران-چین با  گسترش روابط با قدرتهای کوچک مانند کره و هند، استفاده از ظرفیت‌های دیپلماسی ارائه دادند.

 

برای دریافت گزارش کامل این نشست، بر روی گزینه «لینک دانلود فایل» در انتهای پیام کلیک نمایید.


پیوندهای مرتبط:

پیوند خبر در اینستاگرام

اطلاعیه برگزاری نشست


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: چین چین‌شناسی کمربند و راه


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.