توافق مرکز پژوهشی آسیای دانشگاه تهران با سفارت چین در ایران برای گسترش همکاری های علمی - پژوهشی

۰۲ تیر ۱۴۰۱ | ۲۲:۵۵ اخبار و رویدادها چین
تعداد بازدید:۱۰۹
توافق مرکز پژوهشی آسیای دانشگاه تهران با سفارت چین در ایران برای گسترش همکاری های علمی - پژوهشی

در دیدار جو زی هائو، رایزن فرهنگی چین در ایران و هیات همراه با دکتر حامد وفایی، رییس مرکز پژوهشی آسیای دانشگاه تهران، بر لزوم تعامل سفارت چین با مرکز در حوزه های علمی - پژوهشی تاکید شد.

دکتر وفایی در این دیدار با اشاره به اهمیت شناخت بی واسطه میان دو ملت ایران و چین، تحقق حقیقی مشارکت جامع راهبردی میان تهران - پکن که مورد تاکید سران دو‌ کشور بوده را مستلزم آشنایی عمیق نخبگان دو کشور از ابعاد فرهنگی و‌ تمدنی دو‌ کشور دانست و از آمادگی کامل مرکز برای ایفای نقش علمی و عملی در این زمینه خبر داد.

رییس مرکز پژوهشی آسیای دانشگاه تهران همچنین با اشاره به تاکید مدیریت دانشگاه تهران بر گسترش مناسبات علمی - پژوهشی با همتایان چینی گفت: در حال حاضر گسترش و‌ تعمیق روابط دانشگاهی با مراکز علمی چین در دستور کار بسیاری از مجامع علمی ایران است و مرکز پژوهشی آسیا نیز در همین چارچوب با بهره گیری از ظرفیت های پژوهشی دانشجویان و اساتید ارجمند دانشگاه تهران در جهت تحقق گفتگوی شرقی - شرقی، چین شناسی بی واسطه و تبیین نگاه ایرانی به تحولات چین اقدام خواهد نمود.

وفایی علوم انسانی به ویژه ادبیات و فلسفه چین را از جمله پنجره های مهم برای شناخت ابعاد تمدنی کشور چین دانست و یادآور شد: چین شناسی و مطالعات چین بدون خوانش بی واسطه از متون تاریخی چینی در این حوزه ها کامل نخواهد بود ضمن آنکه ضعف شناختی دو کشور از یکدیگر تنها محدود به ایران نبوده و تعامل نخبگان دو کشور قابلیت اصلاح نقایص شناختی چینیان درباره ایران و ایرانیان را نیز داراست.

جو زی هائو، رایزن فرهنگی چین در ایران نیز در این دیدار با اشاره به اهمیتی که کشورش برای ارتباطات علمی - پژوهشی با دانشگاه تهران و مراکز آن قائل است حمایت سفارت این کشور از برنامه های مرکز برای شناخت مستقیم نخبگان ایرانی با ابعاد فرهنگ و تمدن چین اعلام نمود.

وی با تصدیق دیدگاه دکتر وفایی در خصوص اهمیت شناخت بی واسطه دو ملت ایران و چین از یکدیگر و لزوم رفع نقایص این حوزه از سوی مراکز دانشگاهی دو کشور، از همکاری سفارت چین با مرکز پژوهشی آسیا جهت تسهیل مراودات پژوهشی با دانشگاه ها و همتایان مرکز در چین سخن گفت.

دو طرف در این دیدار در خصوص برگزاری رویدادهای پژوهشی مشترک، تولید محتوا، انتشار مقالات علمی و تعمیق روابط پژوهشی - دانشگاهی دو کشور تبادل نظر کردند.


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.